O szkole

Dzieje szkolnictwa, a co za tym idzie historia szkoły w Przeczycach sięga roku 1773, kiedy to została powołana Komisja Edukacji Narodowej na Sejmie Rozbiorowym. Utworzenie centralnego  organu władzy oświatowej zaowocowało  powstaniem Szkoły Powszechnej w Przeczycach. Dzieci uczyły się  wówczas w znajdującym się  na Małym Łęgu, drewnianym, pokrytym słomą budynku.

W okresie II Rzeczypospolitej, gdy sejm ustanowił, że nauka w wolnej Polsce  będzie bezpłatna, powszechna i obowiązkowa, w Przeczycach  istniała czteroklasowa Publiczna Szkoła Powszechna I stopnia.

W czasie II wojny światowej, kiedy wojska niemieckie zajęły tereny Przeczyc uczniowie  uczyli  się trzy dni w tygodniu. Do szkoły mogły być przyjmowane dzieci, po ukończeniu 10 lat. Naukę rozpoczynały w klasie pierwszej bez względu na to, jaki stopień wiedzy miały już opanowany.

1 stycznia 1945 roku, w czasie działań wojennych szkoła spłonęła. Po odejściu wojsk z terenu wsi, mieszkańcy zaczęli organizować nową szkołę.  Początkowo mieściła się ona  w remizie strażackiej, a następnie została przeniesiona do prywatnego budynku braci Chylów.

W tym też czasie rozpoczęto budowę baraku, który miał pełnić funkcję siedmioklasowej  szkoły.

W 1957 r. powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły, który m.in. zorganizował zbiórkę pieniędzy na budowę. W  1959 roku na zebraniu mieszkańców uchwalono, że nowa szkoła zostanie ulokowana  po prawej stronie drogi prowadzącej do Toporowic.

Dzisiejszy budynek szkolny został wybudowany w latach 1960- 1963. W połowie czerwca 1963 roku nastąpiło uroczyste otwarcie placówki.

12 maja 1990 roku szkole nadano imię Marii Konopnickiej,  jej hymnem  została „Rota „ autorstwa patronki, natomiast Komitet Rodzicielski ufundował sztandar.

Dyrektorzy  placówki:

1963 - 1964 r. p. Lech Galina

1964 - 1975 r. p. Marian Żmuda

1975 - 1988 r. p. Maria Żmuda

1988 - 1995 r. p. Danuta Parzoch

1995 -  2004 r. p. Maria Ćwięk

2004 -  2009 r. p. Teresa Kędzior

Obecnie  funkcję dyrektora szkoły pełni pani Małgorzata Drzewiecka.